Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-01-05 15:00:18
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Drugi trymestr ciąży trwa od 14. do 27. tygodnia ciąży. Zwykle jest dobrze wspominany przez mamy z wielu powodów. W trymestrze pierwszym dokuczają bowiem zazwyczaj objawy ciąży: mdłości, osłabienie, zawroty i bóle głowy, huśtawki nastroju. Jeśli są bardzo intensywne, mogą znacznie utrudniać codzienne funkcjonowanie, dlatego kiedy drugi trymestr przynosi uspokojenie się tych objawów, przyszła mama może wreszcie odetchnąć z ulgą. Na tym etapie ciąży można również powiedzieć, że jest już dużo bardziej stabilna. Brzuszek, chociaż stopniowo rośnie, nie jest jednak jeszcze takim obciążeniem, jak u kobiet w trzecim trymestrze.
Kiedy kończy się drugi trymestr, maluszek w twoim brzuchu jest już całkiem spory. O ile na początku drugiego trymestru ważył zaledwie niecałe 100 gramów, w 26. tygodniu jego waga zbliża się już do kilograma.1,2 Jego szkielet przybiera ostateczną formę, a ruchy w łonie są coraz lepiej skoordynowane. Bardzo intensywnie rozwija się także mózg maluszka i powstają bardzo ważne drogi nerwowe, przenoszące do kory mózgowej impulsy z oka, ucha, mięśni i skóry. Na powierzchni mózgu zaczynają się tworzyć rowki i bruzdy. Rozwija się również odruch ssania.1
Ciąża wymaga od przyszłej mamy regularnego zgłaszania się na badania, które oceniają, czy maluch rozwija się prawidłowo. Oprócz badania podmiotowego i przedmiotowego, pomiaru ciśnienia, masy ciała i oceny ryzyka ciążowego konieczne jest zgłoszenie się na morfologię krwi i badanie ogólne moczu. Oczywiście w drugim trymestrze bardzo ważnym badaniem jest USG, które należy przeprowadzić między 18. a 22. tygodniem ciąży.
Mniej więcej w 24-26. tygodniu ciąży trzeba również przeprowadzić badanie stężenia glukozy we krwi, a ponadto przeciwciała anty-D u kobiet Rh (-). Ponadto, jeśli wynik badania w kierunku toksoplazmozy w I trymestrze był ujemny, również trzeba zrobić test.3
Bez względu na przebieg ciąży i samopoczucie, ten szczególny czas wymaga od kobiety dbania o siebie ze zdwojoną troską. W drugim trymestrze przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dietę. O ile w pierwszym mdłości często zaburzają apetyt, to na kolejnym etapie ciąży mogą pojawić się żywieniowe zachcianki. Czy można jednak sobie folgować? Zapotrzebowanie kaloryczne w drugim trymestrze wzrasta o 360 kcal, dlatego faktycznie musisz jeść nieco więcej niż zwykle, jednak przejadanie się raczej nie jest wskazane. Nadmierny przyrost masy ciała zwiększa bowiem ryzyko bólów kręgosłupa czy problemów kardiologicznych.3,4 Poza tym zbyt wiele nadprogramowych kilogramów sprawi, że będzie ci trudniej przechodzić przez ostatni trymestr, w którego trakcie i tak znacznie powiększysz rozmiary. Jednocześnie pamiętaj, że ciąża to nie czas na odchudzanie, gdyż maluszek w brzuchu potrzebuje składników odżywczych, które są niezbędne dla jego prawidłowego rozwoju.
Ponadto wysypiaj się, relaksuj oraz wpleć w plan dnia umiarkowaną aktywność fizyczną, oczywiście skonsultowaną z lekarzem. Spacer albo gimnastyka w wodzie poprawią twój nastrój, zapobiegną utracie kondycji i pomogą w profilaktyce nadwagi, a to bardzo ważne dla samopoczucia psychicznego i fizycznego.
Bibliografia:
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.